Trening na skakance

2022-07-12
Trening na skakanceIdealny, niewielki przedmiot, który można zabrać ze sobą na wakacje. Wystarczy kilkanaście minut treningu, aby spalić sporo kalorii i poprawić wydolność.
 

Zalety skakanki

Jeśli przez kilka minut poskaczesz na skakance, to spektakularnych efektów raczej nie zobaczysz. Ale jeżeli na stałe włączysz ją do swojego planu aktywności, korzyści z pewnością będą. Co daje trening na skakance?
  • Wzmocnienie mięśni nóg, pleców, barków, pośladków;
  • Spalenie sporej porcji kalorii – półgodzinny trening na skakance pochłania więcej kalorii niż półgodzinny bieg;
  • Poprawę koordynacji ruchowej i stabilizacji – trening na skakance wymaga kontroli pozycji i współdziałania kończyn górnych z dolnymi;
  • Poprawę elastyczności stawu skokowego i kolanowego;
  • Lepszą wydolność krążeniową i oddechową – podczas treningu na skakance tętno mocno przyśpiesza, a organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na tlen;
  • Element nowości i zabawy – ciekawe urozmaicenie dotychczasowego treningu.
 

Jak zacząć trening ze skakanką?

Istnieje możliwość, że nawet jeśli w dzieciństwie trochę skakałeś, to już wszystko odeszło w zapomnienie i obecnie nie jesteś w stanie zrobić więcej niż trzech poprawnych przeskoków, a i te do najbardziej pokazowych nie należą. Pora wrócić do podstaw. Doskonałym sposobem jest obejrzenie filmiku instruktażowego w internecie lub pomoc znajomego, który bez problemu posługuje się skakanką.
  • Zacznij od podskoków w miejscu – delikatne, rytmiczne skoki w miejscu. Lekko uginamy nogi w kolanach i stawie biodrowym, żadnych wysokich skoków. Skaczemy na wysokość kilku centymetrów, lądujemy na śródstopiu.
  • Teraz poćwicz ruchy rąk – skacząc, staramy się rytmicznie ruszać rękami – np. klepnąć się oburącz w biodra, kiedy jesteśmy w powietrzu. Żadnych wielkich wymachów.
Umiesz już skakać jak piłeczka i jednocześnie wykonywać rytmiczne ruchy rękami? Pora sięgnąć po skakankę. Sprawdź, czy jest odpowiedniej długości. Kiedy staniesz na niej obiema stopami, naprężona skakanka powinna sięgać ci w połowie wysokości między talią a pachami. Dzięki temu spokojnie przez nią przeskoczysz, ale nie zaplątasz się w zbyt długiej lince.
  • Zaczynamy od jednego, dwóch przeskoków, pamiętając, aby podskok był niski, a ruch rękoma delikatny. Jeżeli uda nam się przeskoczyć poprawnie dwa razy pod rząd, to z całą pewnością możemy skakać dłużej.
  • Osoby początkujące powinny skakać obunóż. Kiedy już opanują tę technikę, pora na skoki na jednej nodze, skoki naprzemienne czy z jednoczesnym ruchem na boki lub przód- tył. Kombinacji jest mnóstwo, skakanie z całą pewnością szybko ci się nie znudzi.
Chcesz wiedzieć, co jest nie tak? Nagraj się. Na filmiku błyskawicznie zauważysz, gdzie jest problem, wystarczy, że porównasz swoje skakanie z jakimkolwiek filmikiem z YouTube. Najczęściej popełniane błędy początkującego to zbyt potężny zamach skakanką, zbyt wysoki, niezgrabny podskok i pochylona do przodu sylwetka, jakbyśmy atakowali wysoką przeszkodę.
 

Jaką skakankę wybrać?

To dosyć prosty i niedrogi sprzęt, ale warto przemyśleć, jaka skakanka będzie najlepsza. Typy różnią się materiałem, a jakiego wykonany jest kabel i rączki. Osoba początkująca nie powinna wybierać najtańszego produktu, bo kiepska jakość szybko zniechęci do treningów.
  • Skakanka z kablem z tworzywa sztucznego – szybsza od sznurkowej, dobrze sprawdzi się u początkującej, ale i zaawansowanej osoby
  • Skakanka z kablem ze sznurka – dosyć wolna, całkiem niezła dla początkujących
  • Skakanka z kablem z rzemienia – cięższa niż ta ze sznurka i z tworzywa, pozwala na wykonywanie zróżnicowanych ćwiczeń, a zatem dobra dla już zaawansowanych
  • Skakanka metalowa – najcięższa, zdecydowanie dla profesjonalistów.
Rączki natomiast mogą być wykonane z drewna, tworzywa, pianki czy metalu. I tu najpopularniejsze są plastikowe lub drewniane. Ważne, aby były wygodne, nie za krótkie. Wielbiciele skakania wybierają profesjonalne skakanki z łożyskami w uchwytach, które ułatwiają szybkie i płynne ruchy. Ale przed takim zakupem chyba warto najpierw sprawdzić, czy to aktywność dla ciebie.
 

Przeciwskazania do treningu ze skakanką

Nie jest to jednak trening dla każdego. Nie jest polecany osobą z otyłością, bo przy podskokach mocno obciążamy stawy, które i tak już są narażane na dźwiganie sporych ciężarów. Podobnie jest w przypadku osób, które mają przewlekłe problemy ze stawami skokowymi czy kolanowymi, wracają do zdrowia po kontuzji kończyn dolnych czy bioder lub mają kłopoty z zaburzeniami serca lub niewydolnością krążeniową. 
 

Masz ochotę na porcję zabawy i niezłego wycisku? Wypróbuj trampolinę do ćwiczeń.
Przeczytaj u nas na blogu: Trening na trampolinie? Porcja niezłego wycisku 
 
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 9673 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-21
Na prawdę szybko wysyłają towar. Polecam
2024-11-19
Jakość i cena są świetne. Przesyłki na czas. Polecam
pixel