Trening siłowy – najczęstsze błędy początkujących
Moda na zdrowy tryb życia i szukanie odpowiedniej aktywności fizycznej spowodowały, że na siłowniach spotykamy coraz więcej ludzi. Oczywiście trening siłowy może być świetną aktywnością, która da wiele satysfakcji, ale także pomoże w zbudowaniu wymarzonej sylwetki, czy zwiększeniu siły. Początkujący sportowcy pomimo dużej motywacji, na początku borykają się zwykle z wieloma problemami, ponieważ nie do końca wiedzą jak zacząć. W artykule wskażemy kilka najczęstszych błędów, które popełniają osoby zaczynające przygodę z siłownią, aby łatwiej było ich uniknąć.
Brak planu
Każda osoba, która rozpoczyna treningi chce jak najszybciej zobaczyć efekty. Kluczem do skutecznych treningów jest przede wszystkim regularność. Przyjmuje się, że trening należy wykonywać co najmniej 3 razy w tygodniu. Wówczas dajemy wystarczający bodziec mięśniom do wzrostu, a jednocześnie mają one czas na regenerację.
Trening wykonywany zbyt rzadko, np. raz w tygodniu pozwala jedynie na utrzymanie siły i masy, dlatego mogą sobie na niego pozwolić osoby, które osiągnęły już założony przez siebie cel i chcą jedynie podtrzymać efekty. Każda powtarzana wiele razy czynność wchodzi w nawyk. Podobnie jest z wizytami na siłowni, dzięki czemu po pewnym czasie pójście na siłownię nie wymaga tak wiele samozaparcia jak na początku.
Mierz siły na zamiary
Bolączką wielu początkujących jest brak przemyślanego planu treningowego. Okazuje się, że tylko dobrze dobrany zarówno naszych możliwości, jak i stylu życia trening będzie skuteczny. Jeżeli zaczynamy ćwiczyć bez wcześniej określonego planu nie kontrolujemy w wystarczającym stopniu ani liczby powtórzeń, ani liczby serii. Prawdopodobnie nie będziemy zwracać także uwagi na kolejność wykonywanych ćwiczeń, a tym samym na to jakie partie ciała ćwiczymy.
Już od pierwszych wizyt na siłowni powinniśmy wybrać metodę treningową. Najbardziej polecany jest FBW, gdzie każda jednostka treningowa to wysiłek dla innych partii mięśniowych. Podczas układania planu treningowego warto skorzystać z pomocy trenera personalnego, który dobierze odpowiednie ćwiczenia do naszych możliwości wraz z odpowiednią liczbą powtórzeń oraz serii. Pokaże nam także jak odpowiednio wykonywać dane ćwiczenia. Dzięki temu unikniemy zbyt intensywnych treningów na początku, które mogą owocować zarówno zniechęceniem, jak i kontuzjami.
Woda oraz dieta
Intensywne wysiłki to zawsze pewne obciążenie dla organizmu, dlatego musimy mu dostarczać wszelkie niezbędne wartości odżywcze oraz wodę. Niestety większość osób ma problemy z uzupełnianiem płynów. W przypadku sportowców jest to tym bardziej ważne, ponieważ ich organizm jest bardziej narażony na odwodnienie. Dobrym nawykiem każdej ćwiczącej osoby powinno być picie wody małymi łyczkami w ciągu całego dnia, nie tylko po treningu. Warto pić co najmniej 2 litry wody dziennie, chociaż zapotrzebowanie to kwestia indywidualna i uzależniona jest zarówno od intensywności wysiłku, jak i od wagi ciała.
Dobry plan treningowy to nie wszystko. Jego uzupełnieniem musi być dobrze skonstruowany plan żywieniowy. Odpowiednio zbilansowana dieta z uwzględnieniem rodzaju treningu pozwala na szybsze osiąganie efektów. Niestety nawet najbardziej intensywne treningi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli dieta będzie oparta na niezdrowym jedzeniu.
Początkujący sportowcy popełniają dużo więcej błędów, jednak te wymienione powyżej są najczęściej zauważane, a jednocześnie mogą mieć wiele negatywnych skutków. Przygoda z treningami siłowymi powinna się wiązać także z pogłębianiem wiedzy w tym temacie. Dopiero wtedy możemy liczyć na oczekiwane efekty.