Najlepsze ćwiczenia na mięśnie grzbietu
2021-12-22

Podciąganie na drążku
To ćwiczenie po prostu musiało znaleźć się na pierwszym miejscu naszego zestawienia. Angażuje wszystkie mięśnie grzbietu, dodatkowo mięśnie ramion, barków i brzucha. Jest trudne i sporo czasu trzeba poświęcić, aby prawidłową techniką wykonać serię kilkunastu powtórzeń. Ale ćwiczyć bezwzględnie trzeba, bo korzyści płynące z tego ćwiczenia są doskonałe.
· Jeśli podciąganie na drążku sprawia ci problemy, skorzystaj z gumy oporowe. Zamocowana na drążku i pod stopami lub kolanami przy ugiętych nogach odciąży cię podczas wykonywania powtórzeń, a ty skupisz się na prawidłowej technice.
· W zależności od wybranego chwytu (rozstaw, nachwyt – podchwyt – ustawienie pośrednie) nieco inaczej angażujesz poszczególne mięśnie.
Przyciąganie drążka wyciągu górnego
Ćwiczenie zdecydowanie łatwiejsze niż poprzednie, dlatego prawie zawsze znaleźć je można w planie treningowym osób początkujących na siłowni. I trochę szkoda, bo często jest lekceważone i wykonywane byle jak. 12 powtórzeń i lecimy dalej. A ono też wymaga precyzji. Aby ćwiczenie wpływało na mięśnie grzbietu, trzeba zachować idealną sylwetkę. Warto też eksperymentować z zastosowanym uchwytem i ustawieniem – inny efekt osiągniemy, przyciągając drążek czy uchwyt do karku, a inny do szczytu klatki piersiowej.
· Świetną modyfikacją tego popularnego ćwiczenia jest wykonywanie go nie w pozycji siedzącej na specjalnym siedzisku, ale w klęku, w pozycji wyprostowanej. Wystarczy złapać drążek szerokim chwytem, uklęknąć, skierować wzrok na wprost i w tej pozycji, mocno napinając mięśnie brzucha, wykonywać powtórzenia – powoli przyciągać drążek do klatki piersiowej, jednocześnie trzymając łokcie blisko tułowia i ściągając łopatki. Okaże się, że to nie takie łatwe, a ćwiczenie doskonale wpłynie także na mięśnie głębokie.
Wiosłowanie przy użyciu maszyny lub wolnych ciężarów
Jedno z popularniejszych ćwiczeń, ma wiele odmian. Można wiosłować z pomocą dolnego wyciągu siedząc na specjalnym siedzisku lub na podłodze. Można wiosłować sztangą w opadzie lub jednorącz sztangielkami w oparciu o ławeczkę. Nie da się ukryć, że to dobre, precyzyjne ćwiczenie, w którym zastosować możemy nie tylko rozmaite pozycje, ale i uchwyty (wąski-szeroki, nachwyt, podchwyt itd.). Świetnie angażuje mięsień najszerszy, czworoboczny i tylny akton mięśnia naramiennego. A przy okazji mocno zmusza do pracy bisepsy i mięśnie przedramienia.
· Jeśli wykonujesz to ćwiczenie przy użyciu dolnego wyciągu i siedząc na podłodze, ważne jest ustawienie nóg. Muszą być lekko ugięte w kolanach, ale tak, aby nie blokowały ruchu linki. Problemem wtedy (zwłaszcza gdy mierzysz się z większym obciążeniem) jest niestabilność pozycji, bo nogi nie mają się o co zaprzeć. A rozwiązaniem może być położenie na podłodze kręgów od sztangi, zwłaszcza tych o dużym ciężarze. Wypełnią przestrzeń między maszyną i stopami i będą stanowić wystarczające podparcie.
Z pomocą piłki i hantli na wiele różnych sposobów
Być może w tym miejscu powinien raczej znaleźć się martwy ciąg, jako kultowe wręcz ćwiczenie angażujące plecy. Ale ciekawą propozycją i na pewno niebanalną są ćwiczenia na piłce gimnastycznej. Pozycja wyjściowa jest następująca – połóż się na brzuchu na piłce, tak aby piłki dotykał brzuch i biodra, a większa część pleców była uniesiona. Nogi oparte na podłodze, w dość szerokim rozstawie (nieco większym niż szerokość barków). Pozycja musi być stabilna, ale wymagająca napięcia mięśni w odcinku lędźwiowym. W takiej pozycji z pomocą hantli (zacznij od tych naprawdę lekkich) możesz wykonywać różne wznosy ramion. Każde z nich nieco inaczej wpływa na mięśnie grzbietu.
· Ręce wyprostowane w łokciach uniesione do przodu tak, aby tworzyły jedną linię z tułowiem – pracuje mięsień czworoboczny i tylny akton mięśnia naramiennego
· Ręce ugięte w łokciach, ramiona skierowane na boki, prostopadle do tułowia – mocno angażujemy tylny akton mięśnia naramiennego, mięśnie obłe.
· Ręce wyprostowane w łokciach, ruch polega na uniesieniu ramion tak, aby tworzyły z tułowiem literę Y – zaangażowany mięsień czworoboczny i najszerszy.
· Warto poświęcić chwilę na dopracowanie techniki tego ćwiczenia. Łatwe nie jest, bo już samo utrzymanie właściwej pozycji wymaga pracy wielu mięśni. Uważajmy też na niepotrzebne ruchy głową – zbyt mocne jej unoszenie (zadzieranie do góry) może okazać się bolesne i utrudniać poprawne wykonanie ćwiczenia.
Rozbudowane barki to gwarancja doskonałych proporcji sylwetki. Które ćwiczenia można śmiało polecić?
Przeczytaj u nas na blogu: Najlepsze ćwiczenia na barki
Przeczytaj także
Pokaż więcej wpisów z
Grudzień 2021
Polecane