Kalistenika – jak zacząć?
Wiele osób chce mieć dobrze zbudowaną sylwetkę. Jednych motywuje fakt, że chcą dobrze wyglądać, inni robią to dla zdrowia. Każda motywacja jest dobra, jednak dla wielu osób najtrudniejsze są początki, kiedy to trzeba wyrobić sobie nawyk regularności. Często problemem jest także wybór dyscypliny sportowej, która nie tylko przyniesie efekty, ale i radość. Wiele osób, szczególnie mężczyzn, zaczyna swoją przygodę od kalisteniki. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek mówiących o tym jak zacząć.
Jak nie stracić motywacji?
Treningi to nie tylko ćwiczenia fizyczne. Sportowcy to zazwyczaj bardzo mocne charaktery. Zarówno sportowcy wyczynowi, jak i osoby zaczynające przygodę ze sportem muszą mieć jakiś cel swoich działań. Dlatego przed rozpoczęciem regularnych treningów powinniśmy wyznaczyć sobie konkretny cel treningowy oraz określić czas w którym powinno to nastąpić. Dzięki takiemu zachowaniu nasza motywacja nie spadnie.
Niezwykle ważne jest to, aby nasz cel treningu był możliwy przez nas do opanowania w danym okresie jaki założymy. Nie zakładajmy, że w ciągu 2 tygodni opanujemy każde, najbardziej skomplikowane zadanie, bądź że schudniemy 10 kg. Poświęćmy trochę czasu i pomyślmy co chcemy osiągnąć uwzględniając oczywiście styl życia i stan zdrowia, zachowując zdrowy rozsądek.
Początki sportowca
Kalistenikę można ćwiczyć wszędzie i jest to jedna z głównych zalet tego sportu. Wielu osobom wystarcza własne ciało i sprzęty, które można znaleźć w dedykowanych kalistenice parkach, bądź osiedlowe poręcze i trzepaki. Jeżeli ktoś chce rozwijać swoje umiejętności także w domowym zaciszu warto wyposażyć się w drążek treningowy do podciągnięć i uchwyty do pompek. Sprzęt tego typu znajdziesz m.in. w ofercie sklepu k-sport.
Na początek dobrze jest sprawdzić swoją sprawność fizyczną, co pozwoli na stworzenie dobrego planu treningowego. Najlepiej zweryfikować 3 rzeczy: ile razy podciągniemy się na drążku, ile zrobimy dipów oraz ile razy wykonamy wznosy nóg( jeżeli nie dasz rady podnieść nóg do drążka, spróbuj do pozycji L-Sit’a). Wykonanie maksymalnej ilości powtórzeń jest wyczerpujące, więc lepszym rozwiązaniem jest zrobienie maksymalnie 2 serii ćwiczeń i zakończenie treningu.
Jakie ćwiczenia wykonywać?
Zaczynając swoją przygodę z kalisteniką najlepiej jest opanować parę podstawowych ćwiczeń, a następnie, gdy już je opanujemy możemy się zabrać za ich trudniejsze warianty. Ćwiczeniem od którego warto zacząć są pompki.
Kolejnym ćwiczeniem jest podciąganie, najlepiej nachwytem i podchwytem, ponieważ pomimo tego, że jest tylko inne ułożenie dłoni, to angażujemy wtedy różne grupy mięśniowe.
Na partie nóg na początek dobre są przysiady. Jeżeli są dla ciebie za łatwe, możesz spróbować pistoletów ( przysiadów na jednej nodze), natomiast na brzuch najlepsze są wznosy kolan do klatki piersiowej lub wznosy nóg.
Podsumowując priorytetem na początku jest ustalenie sobie realnego celu, dzięki czemu motywacja cały czas pozostanie na wysokim poziomie. Później przychodzi czas na naukę podstawowych ćwiczeń, a dopiero później na pobijanie własnych rekordów.